OfertaBadanie i diagnoza fizjoterapeutyczna

Pierwsza wizyta

Pierwsza wizyta w gabinecie fizjoterapeuty bywa czasem bardzo stresująca. Po wybraniu fizjoterapeuty należy przygotować się do wizyty; zabrać ze sobą wyniki wykonanych dotychczas badań, a także biorąc pod uwagę badanie fizjoterapeutyczne oraz ewentualną potrzebę rozebrania się, przydatny może okazać się luźny strój. Pierwsze spotkanie skupia się głównie na rozmowie oraz badaniu funkcjonalnym.

Po przyjściu do gabinetu pora na zebranie od pacjenta wywiadu. W wywiadzie poza danymi osobowymi znajduje się wiele pytań, które pozwolą fizjoterapeucie poznać bliżej problem pacjenta.

Wywiad

Podczas tej wizyty fizjoterapeuta pyta: o to gdzie zlokalizowany jest ból, jakiego jest rodzaju (czy jest rozlewający, uciskający, tępy, kłujący), o skalę bólu (zazwyczaj od 1-10), w jakich okolicznościach pojawił się ból, kiedy ból się zaostrza, a kiedy maleje, ile czasu trwa problem, czy w przeszłości doszło do jakiegoś urazu, wypadku. Czy pacjent choruje przewlekle i jakie leki pacjent przyjmuje na stałe, jaki rodzaj pracy wykonuje i jakie ma hobby.

Dobry wywiad jeśli pacjent odpowiada szczerze i nic nie ukrywa, pozwala na szybszą i trafną diagnozę, poprzez uzyskanie cennych informacji o tym co dzieje się w organizmie pacjenta.

Badanie fizjoterapeutyczne

Główny punkt wizyty to badanie fizjoterapeutyczne, do którego dochodzimy po dziesiątkach pytań. W zależności od miejsca zlokalizowania bólu osoba przeprowadzająca ocenę poprzez wykonanie kilkunastu testów (np. testy ruchowe lub badanie palpacyjne), zbiera informację o aktualnym stanie pacjenta.

Organizm człowieka stanowi jedną całość, możliwe jest więc, że pacjent przyjdzie do gabinetu z bólem kręgosłupa, a fizjoterapeuta zajmie się inną częścią oddaloną od kręgosłupa. Na przykład, przychodzi pacjent z bólem zlokalizowanym w lędźwiowej części kręgosłupa, a osoba przeprowadzająca badanie zajmie się kończynami dolnymi, sprawdzając ruchomość w stawach.

Każde postępowanie, które dla pacjenta wydaje się dziwne, dla fizjoterapeuty jest bardzo istotne, ponieważ składa się w jedną całość i przyczynia się do prawidłowo postawionej diagnozy.

Diagnoza

Po badaniu terapeutycznym fizjoterapeuta ogląda wyniki badań, aby potwierdzić postawioną diagnozę. Celowo jest to robione na koniec, po to by badanie było bardziej wiarygodne, nie wzorować się na diagnozie.

Takim sposobem otrzymuje się prawidłową diagnozę. Po dokładnym wyjaśnieniu pacjentowi z czym mamy styczność można rozpocząć skuteczną terapię wycelowaną w problem.

Należy pamiętać, że każdy fizjoterapeuta jest inny, ma swoje ulubione, a przede wszystkim sprawdzone techniki, dlatego wizyta może przebiegać inaczej, co nie oznacza, że któraś z terapii jest nieprawidłowa.